usta kredi

1 milyon 379 bin 270 evrak arabuluculukla çözüldü

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar, Kayseri Ticaret Odası (KTO) tarafından düzenlenen KTO Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi Ruhsatname Teslim Töreni’nde yaptığı konuşmada, iş dünyası için bir saniyenin bile değerli olduğunu söz ederek, bugün prestijiyle 2 milyon 170 bin 873 evrakın arabuluculuğa tevdi edildiğini, bunun 1 milyon 379 bin 270’inde muahede sağlandığını söyledi.

Türkiye’de arabuluculuk konusunda daha kaliteli hizmet vermek için arabuluculuğun kurumsallaşmasına yanlışsız yol alındığını belirten Öztatar, bu kapsamda Türkiye’de 350’ye yakın özel arabuluculuk merkezi kurulduğunu kaydetti.

Öztatar, arabuluculuk konusunda uzmanlaşmaya kıymet verdiklerini, Arabuluculuk Daire Başkanlığının bu çerçevede eğitimlere başladığını, iş dünyası ve ticaret hayatı için çeşitli alanlarda piyasayı bilen uzmanlar yetiştirmeye çalıştıklarını belirtti.

Türkiye’de 2013 yılında birinci arabuluculuk sürecinin başladığını, birinci yılda yalnızca 4 arabuluculuk yapıldığını, yıllar içinde bu sayının arttığını tabir eden Öztatar, “Bugün prestijiyle 2 milyon 170 bin 873 belge arabuluculuğa tevdi etmiş durumda. Bunun 1 milyon 379 bin 270’inde mutabakat sağlandı. Aslında toplumumuz muahedeye, uzlaşmaya çok müsait bir toplum. Kâfi ki onların bir arabulucu huzurunda mutabakatları sağlansın. Asıl emelimiz toplum ve iş dünyası tarafından bilinmesiydi. Şu an haftalık 5-7 bin ortasında, haftalık 30 bin ihtiyari arabuluculuk yapılıyor. Toplum, bunun yararlarını yavaş yavaş görmeye başladı ve ilgi arttı.” diye konuştu.

KTO İdare Şurası Lideri Ömer Gülsoy daarabuluculuk müessesinin dünyada 150’den fazla ülkede uygulandığını, KTO’da da 2019 yılında Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi kuruluş çalışmalarını başlattıklarını anlattı.

İş dünyasında yaşanan ihtilafların hepsinin yargı üzerinden çözülmesinin adliyelerin yükünü artırdığı üzere üyeleri açısından da önemli vakit ve prestij kayıplarına neden olduğunu vurgulayan Gülsoy, şöyle devam etti:

“Ticari hayatta vakit en değerli sermayedir. Ticaretimizi kolaylaştıracak, iktisadımızı ve yargı sistemimizi güçlendirecek, toplumsal barışımıza katkı sağlayacak her düzenleme bizim için kıymetli ve pahalıdır. Aslında adalet ve inanç duygusu bir ülkede ne kadar güçlüyse o ülkenin iktisadı de güçlü oluyor.”

Comments are closed.